İsrail ve Filistin Gezi Planım

pasaportUzun zamandır merak ettiğim uzak ama aslında çok yakın topraklar. İsrail’e gitmeden önce ne kadar çok heyecanlansam da çekinsem de gidince endişelerimin yersiz olduğunu anladım. Vize sonucum belli olana kadar kendimi İsrail’e gidecekmiş gibi hissetmedim, ne olur ne olmaz bu adamların sağı solu belli olmaz diye büyük beklentiler içine girmekten kaçındım. Aksine vizem zahmetsiz bir şekilde çıktı. (Şurada detaylı bir şekilde anlattım.)

Önümde İsrail ve Filistin’i keşfetmek için 15 gün vardı. Lonely Planet rehber kitabı başta olmak üzere yazılı ve görsel kaynakları didik didik inceledim. Dersime yeterince çalıştığımı sanıyordum ki beklenmedik olaylar yaşadım. (Yeri geldikçe anlatır ve sizleri de uyarırım.)

Seyahat masraflarının üç ayağı olan ulaşım, yemek ve konaklamaya gelelim:

1-Ulaşım: Pegasus ve THY’nin İstanbul’dan Tel Aviv’e haftada toplam 112 seferi bulunuyormuş. Bunun bir sebebi de İsrailliler’in Avrupa ve Amerika’ya giderken İstanbul’dan aktarma yapmaları. O yüzden bilet fiyatları görece düşük. Ben biletimi 4 gün önce yaklaşık 550 TL’ye Pegasus’tan aldım. Hatta erken alırsanız 350 TL’ye bilet bulmak mümkün.

Şehirler arası ulaşımı genel olarak otobüs, sherut(dolmuş) ve hostelin bana sunduğu ücretsiz servis hizmeti ile sağladım. Şehirler küçük olduğu için şehir içinde her yere yürüdüm.

2-Yemek: Düşük bütçeyle gezenlerin imdadına yetişen sokak yiyecekleri İsrail’in dört bir tarafında. Humus, falafel ve şakşuka iki hafta boyunca temel besinlerimdi. İsrail ve Lübnan humus ve falafelin kime ait olduğunu tartışadursun siz bu lezzetlerin tadını çıkarın. Ayrıca schawarma(döner), bureka(börek) gibi seçenekler de mevcut. Bir falafel sandviç yaklaşık 20 şekel(15 TL). Maalesef yiyecek konusunda İsrail pahalı bir ülke, bizim standartlarımızda sokak yiyeceği bile pahalı.

3-Konaklama: Sırt çantalı gezginin konaklama konusundaki seçenekleri hosteller ve Couchsurfing zaten. Ben Tel Aviv, Kudüs ve Nasıra’da hostelde kaldım, Haifa’da ise Couchsurfing yaptım. Kaldığım hostellerin geceliği 15-20$ idi.

25 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında İsrail ve Filistin seyahatimi gerçekleştirdim. Aklınıza takıldıysa cevaplayayım: Tek başıma gezdim ve hiçbir zaman kendimi tehlikede hissetmedim.(Bu konu hakkında da sonra bir yazı yazabilirim.) İsrail’in Tel Aviv, Kudüs, Nasıra, Akko ve Haifa kentlerine gittim, Masada Dağı’na çıktım, Lut Gölü’nde dünyanın en tuzlu suyunda batmadan su üstünde kaldım. Filistin’de ise Jericho, Ramallah, Beytüllahim, El Halil(Hebron), Nablus ve Jenin kentlerine gittim. Detayları ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.

İsrail küçücük bir ülke olmasına rağmen gezilecek o kadar çok yeri var ki. Mesela ülkenin en güneyindeki Eilat’a da gitmek istiyordum. Yeterince vaktim olmadığı ve 300 TL uçak parası ödemek istemediğim için Eilat’ı listemden çıkarmak durumunda kaldım.

Seyahatimin planı ve gelişimi bu şekilde. Her bir şehir için ayrı birer rehber hazırlayacağım. Şimdilik kendinize iyi bakın.

Yazar: admin

4 thoughts on “İsrail ve Filistin Gezi Planım

  Selma

  (3 Eylül 2016 - 21:13)

  Büyük adam İsrail konusunda çok yararlı bir yazı olmuş. Lut golünü hep merak etmişimdir. Filistini de öyle..Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda seyahat planıma dahil etmek istiyorum.

  admin

  (3 Eylül 2016 - 23:50)

  Merhaba, çok sevindim faydası dokunduğuna. Rica ederim, iyi gezmeler

  Valentin Fyodor Aykaç

  (22 Şubat 2017 - 20:26)

  Haftaya İsrail’e gidiyorum tek başıma gezmeye, tam benim aradığım yazı olmuş. Instagram kullanır mısınız? Biraz fotoğraf görmek güzel olur.

   admin

   (24 Şubat 2017 - 15:35)

   Teşekkür ederim, çok güzel vakit geçirirsiniz umarım. Instagram hesabım: buyukadamkucukdunya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir