İsrail Vizesi

fullsizerender-3İsrail, Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Sanıldığının aksine İsrail vizesi almak çok kolay. Vize alma süreci ve istenen evraklar şurada anlatılıyor. Baştan söyleyeyim, İsrail vizesi ücretsiz. Eğer acente aracılığıyla başvurursanız sadece acenteye para ödüyorsunuz, o da sadece aracılık bedeli.

11 Temmuz 2016 sabahı Levent Yapı Kredi Plaza C Blok’ta gerekli evraklarla hazır bulundum. Fotoğraf olarak çipli pasaport çıkartmak için kullandığım fotoğrafı verdim. Ailemin iş evraklarını vermek yerine bankadan hesap özeti çıkarttım. Hesapta birkaç bin lira olması yeterli, bir yakınınızdan ödünç alıp vize çıkınca geri verebilirsiniz bile. Ayrıca okuldan öğrenci belgesi aldım, ne olur ne olmaz diye evrakların arasına koydum.

Telefonum, kemerim, cüzdanım dahil tüm metal eşyalarımı girişteki görevliye bıraktım. Başka bir görevli beni asansörle 7. kata çıkardı. O ve yanındaki İsrailli bir görevli beni ufak bir sorguya çekti. Beni oraya çıkaran görevli bana sorular sormaya başladı ve cevaplarımı İbranice’ye çevirdi. Aşağı yukarı aramızda şöyle bir diyalog geçti:

(İsrailli görevli pasaportumun her sayfasını tek tek inceledi.)

-Başka bir ülkeden vatandaşlığın var mı?

-Yok

-Buraya gelirken konsolosluk görevlisi veya herhangi biri sana bir hediye veya kapalı bir paket verdi mi?

-Hayır

-İsrail’e niçin gideceksin?

-Tatil için

-Ne kadar kalacaksın?

-İki hafta (buraya biraz şaşırdılar, ama sıkıntı çıkmadı)

-Nerelere gideceksin?

-Tel Aviv, Kudüs, Haifa, Eilat(THY’den satın almadan bilet rezervasyonu yapmıştım. booking.com’dan da ücretsiz iptal seçenekli hostellerden rezervasyon yapıp evrakların arasına eklemiştim. Eilat, ilk etapta aklımdaydı, ama sonradan vazgeçtim.)

-Üzerinde kesici, delici, patlayıcı madde var mı?

-Hayır

-Üzerinde metal eşya var mı?

-Hayır, aşağıda bıraktım.

-Ne istiyorsun? (Burada biraz gülmeye başladım. Ne için gelecektim? Tabi ki vize için 🙂

-Vize(gülümseyerek)

-Normalde ne yapıyorsun?

-Öğrenciyim

Sorgu faslı böylece bitti ve bir kontrolden daha geçtim ve veznelerin olduğu bölüme girebildim. Evrakları teslim ettim, bir fiş uzattılar 10 gün sonra pasaportu geri almam için. O kadar hızlı gelişti ki her şey, şaşkınlıktan bakakaldım 1-2 dakika. Teslim günü 10.00-13.00 arası konsoloslukta olmalıymışım.

10 gün geçti, yine aynı yere geldim. Lobide fişi verdim, pasaportu geri aldım. 3 aylık tek girişlik vizem çıkmıştı. Sevinçten havalara uçtum.

fullsizerender-1

Ek Bilgiler:

  1. İsrail, yeşil pasaporta vize uygulamıyor.
  2. İsrail vizesi veya İsrail giriş-çıkış damgası bulunan pasaport sahipleri birçok Arap ülkesine ve İran’a giriş yapamıyor. Yeni pasaport veya muhafaza pasaport çıkartarak bu ülkelere gidebilirsiniz.
  3. Gerekli evraklar arasında belirtilmemiş, ama nüfus kağıdınızı da yanınızda bulundurun.
  4. İsrail’e girerken pasaportlara damga vurulmuyor. Giriş ve çıkış kartları veriliyor, bunları makinelere okutuyorsunuz. Giriş kartınızı ülkeden ayrılana kadar kaybetmeyin. Ben pasaportuma ataşladım. Talep ederseniz vizeniz pasaportunuzdan ayrı olarak bir kağıda basılabilir.
  5. Arap ülkelerine veya İran’a girmişseniz (Ürdün ve Mısır hariç) İsrail’e girmeniz yasak değil, ama pasaportunuzu değiştirirseniz size daha az soru soracaklardır.
  6. Filistin’e girmek için de İsrail vizesi almanız gereklidir. Filistin planlarınız size sorulmadıkça bir şey söylemeyin. Bana ne vize alırken ne ülkeye girerken ne de ülkeden ayrılırken Filistin hakkında bir şey soruldu.

 

 

Kolay gelsin! İyi yolculuklar!

fullsizerender-2

Yazar: admin

1 thought on “İsrail Vizesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir