Tel Aviv

telavivsahilOrtadoğu’nun liberal başkenti Tel Aviv, İsrail’e gelen ziyaretçilerin genelde ilk durağı. İsrail Anayasası ülkenin başkentini Kudüs olarak ilan etse de uluslararası toplum Tel Aviv’i başkent olarak görüyor. Bu sebeple iş dünyasının, sanatın, kültürel hayatın ve eğlencenin kalbi Tel Aviv’de atıyor. Tel Aviv, yanındaki tarihi bölge Yafa ile birlikte tek bir şehir olarak biliniyor.

Bu kadar tarihi bilgi yeterli sanırım. Detaylı tarihsel bilgiyi her yerde bulabilirsiniz. Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı, ülkeye giriş yaptığım kapı oldu. Elbette önceden beklediğim üzere sıkı bir sorgudan geçtim. İki ayrı memur İsrail’e niçin geldiğimi, nerede ne kadar zaman kalacağımı ve günlük hayatta ne işle meşgul olduğumu sordu. Ben de sakin sakin ve gülümseyerek cevap verdim. Rezervasyonlarımı, dönüş biletimi ve öğrenci belgemin İngilizcesini uzattım. Her şey yolunda giderken bir tanesi neden güldüğümü sordu. Şok oldum, ne diyeceğimi bilemedim bir süre. Hemen toparlanıp özür diledim, amacımın kibar görünmek olduğunu söyledim. (Biraz değişik bir memureydi, mesela benden önceki Uzakdoğulu turist İsrail’de iki hafta kalacağını söyledi. Ona verilen cevap da İsrail küçük bir ülke olduğu için bir haftanın yeterli olacağı idi.) Neyse ki sonunda izin verdiler ve yola koyuldum.

Ben Gurion Havalimanı’ndan Tel Aviv şehir merkezi, Kudüs ve Haifa’ya trenler kalkıyor. Şabat saatlerine denk gelmezseniz( cuma akşamdan cumartesi akşamına kadarki süre) bu trenleri kullanabilirsiniz. Tel Aviv şehir merkezine 13,5 NIS(~10,5 TL)’e gidebilirsiniz. İstasyona girerken ve istasyondan ayrılırken biletinizi okutmayı unutmayın;) Haritadan bakarak veya daha önceden aratarak şehir merkezinde inmek istediğiniz dört duraktan birini tespit edin. Trenlerde ve istasyonlarda wi-fi mevcut ve istasyonlara girmeden evvel bizdeki alışveriş merkezlerindeki gibi güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Ben, hostelime yakın olan HaShalom istasyonunda indim.

Tel Aviv yeni bir kent olduğu için genel olarak şehir hayatının tadını çıkardım. Bol bol humus ve falafel yedim, denize girdim, insanlarla sohbet ettim, geç saatte kahvaltı yapıp sokaktan gelip geçenleri seyrettim.

Tel Aviv'deki ilk anım
Tel Aviv’deki ilk anım

Tel Aviv Notları

  1. Ulaşım: Sadece Yafa’ya gitmek için otobüse bindim. 125 nolu otobüs ile Allenby’den Yafa’ya gittim. Tek yön bilet 5,90 NIS(~4,50 TL). Bileti otobüsün binerken şoförden alabilirsiniz. Diğer toplu taşıma seçeneği de sherut(dolmuş). Şabat’ta hayat kurtarıyor. Bizdeki gibi sarı renkte olan bu dolmuşlara el edip durdurun ve gitmek istediğiniz yeri söyleyin, eğer oraya gitmiyorsa size hangi sherut’un oraya gittiğini söyleyeceklerdir.
  2. Konaklama: İsrail’in iş ve eğlence merkezinde yüzlerce konaklama seçeneği mevcut. 5 yıldızlı otellerden hostellere kadar. Şahsen geceliği 76,50 NIS(20 $)’e Abraham Hostel’de kaldım. (Hayatımda kaldığım en müthiş hosteldi. Burası için ayrı bir yazı yazacağım.)
  3. Yemek: Dünyanın vegan başkenti olmaya aday kentte humus, falafel ve şakşuka temel yiyecekler. Schwarma da et yiyenler için bir seçenek. Şahsi kanaatim schawarma’nın dönerden bir farkı olmadığı. Diğer lezzetleri tatmakta fayda var. Ayrıca dünyanın dört bir yanından göç almış bu ülkede değişik kültürlerin izini de sürebilirsiniz. (Yemek yediğim yerleri daha sonra detaylıca anlatacağım.)
  4. Meyve suyu: Bu apayrı bir kavram Tel Aviv’de. Tüm şehir Yüksekkaldırım’daki meyve suyu satan dükkanlarla dolu resmen. Üstüne üstlük mango ve papaya suyu da içebiliyorsunuz.
  5. Şehir turu: Şehrin tarihi kısmı Yafa’yı bedava şehir turuyla gezdim. Oldukça bilgilendiriciydi. Turlar her gün saat 11.00’de Yafa Saat Kulesi’nden başlıyor.
  6. Rotschild ve Allenby: Şehrin en önemli iki bulvarı. Birbirlerini kesiyorlar. Restoranlar, cafeler, barlar ve bilimum dükkan bu iki cadde üzerinde dizili. Şimdiden söyleyeyim, çok şık ve Avrupai caddeler canlanmasın gözünüzde. Bence gayet Bağdat Caddesi ayarındaydı.
  7. Plajlar: Tel Aviv’e gelince sakın denize girmemezlik etmeyin. Lonely Planet, Tel Aviv’in sahilini dünyanın en iyi kumsalı seçmiş. Bir tane bile taş gelmiyor elinize. (Ayrı bir yazı yazacağım mutlaka, yazmazsam bana hatırlatın lütfen 🙂 )
  8. Gece Hayatı: Beyrut ile birlikte Ortadoğu’da gece hayatının merkezi. “Damsız girilmez” kuralının işlemediği, istediğiniz kıyafeti giyerek içeri girebileceğiniz mekanlar ve eğlenmeyi bilen insanlar ile Tel Aviv gece hayatı beni tatmin etti. Abraham Hostel’in “pub crawl”ına katıldım(80 NIS(~63 TL), bir bira ve her mekanda birer shot dahil), üç bar ve bir gece kulübüne girdim.
  9. Askerler: Şehirde ve aslında ülkenin her yerinde kadın ve erkek genç askerler göreceksiniz. Onlar, zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren gençler, ama korkmayın, kimseye kötü davranmıyorlar. Yabancılara bilhassa iyi davranıyorlar. (Tel Aviv merkezine varır varmaz epey asker ile karşı karşıya gelmiştim, başta bir irkildim, fakat bir Ortadoğu gerçeği olarak güvenlik had safhada. Günlük hayat bu şekilde devam ediyor.)
Osmanlı'dan kalma Yafa şehir, artık Tel Aviv'in bir parçası konumunda
Osmanlı’dan kalma Yafa, artık Tel Aviv’in bir parçası konumunda

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir