Tel Aviv’de Yeme İçme

Falafel-Pita
Falafel-Pita

Tel Aviv, çok şık restoranlardan büfelere kadar birçok yeme-içme seçeneğine ev sahipliği yapıyor. İsrail’de her gün yiyeceğiniz üç yiyecek humus, falafel ve şakşuka. İki hafta kahvaltı hariç sürekli bunları yedim ve inanır mısınız bıkmadım. Humus ve falafeli hemen her büfede bulabilirsiniz. Humus ve falafeli tabakta yemeyi tercih ederseniz 30 NIS(~23 TL), pita ekmeğinin içinde alırsanız 20 NIS(~15 TL). Porsiyonlar hemen hemen aynı büyüklükte, o yüzden benim gibi hata yapıp tabakta istemeyin.

Şakşuka, bizdeki patlıcanlı meze değil. Kuzey Afrika kökenli bir tava yemeği. İki yumurta, soğan ve bolca domates içeriyor. Malzemelerden dolayı basit bir yemek gibi dursa da tadı çok ama çok lezzetli. Şakşukayı büfelerde bulabilirsiniz, ama lezzetli bir şakşuka için güzel bir restorana oturmanızı tavsiye ederim. Bir porsiyonu yaklaşık 50 NIS(~40 TL). Biraz pahalı gelebilir, ama iki kişiyi doyurabilecek büyüklükte.

Tel Aviv hakkında bir diğer güzel şey de meyve suları. Her köşebaşında bulabileceğiz bu dükkanlarda çeşit çeşit meyvenin suyu satılıyor: portakal, nar, greyfurt, havuç, mango, papaya… Bana çok lezzetli geldi. Küçük boy meyve suyu 17 NIS(~13 TL), büyük boy 23 NIS(~18 TL). Bir kere de olsa denemeye değer, Tel Aviv’in bunaltıcı sıcağında serinlemek için birebir.

Benedict'te yediğim şakşuka, yanındakileri ayrıca söylemedim. Şakşukanın yanına getirdiler. Bir de ekmek bizdeki gibi ücretsiz ve sınırsız
Benedict’te yediğim şakşuka, yanındakileri ayrıca söylemedim. Şakşukanın yanına getirdiler. Bir de ekmek bizdeki gibi ücretsiz ve sınırsız

Benedict, anlatılmaz tadılır. Tel Aviv’in 7/24 açık kahvaltıcısı. Şabat vakti aç kalmamak için güzel bir yer. Adı kahvaltıcı, ama günün her saati yenebilecek şeyler var. Şakşukayı bir de burada deneyin. Yemen kahvaltısı ve avokadolu humus gibi yeni tatları da keşfedebilirsiniz. Ben avokadolu humus ve şakşuka yedim. Garsonlar ekstra kibar, ekstra ilgili. Rothschild’teki şubesinde 40 dk beklemem gerektiğini söylemişlerdi masa bulmak için hostelde tanıştığım Avustralyalı Kate ile bir daha gitmek istediğimde. Bekleyen bayağı bir kalabalık vardı. Bir bildikleri vardır kesinlikle.

 

 

 

 

 

 

McDonalds’a bir kere dahi olsun gitmedim İsrail’deyken, fakat Koşer(Musevilik’teki beslenme kurallarına uygun) ve bu yüzden Şabat vakti kapalı. Mesela Museviler etli ve sütlü gıdayı aynı anda tüketemedikleri için McDonalds’ta çizburger bulamazsınız.

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir