Gerçek Kudüs

Başlık biraz iddialı oldu, ama kast ettiğim şey günümüzde Kudüs’te yaşam. Eski Kudüs’ü gezmek dışında ne yaptığımı anlatayım o zaman.

Öncelikle Ha’Davidka Meydanı’nda Abraham Hostel’de kaldım. Abraham Hostel‘i kesinlikle tavsiye ederim, açık ara en secdiğim hosteldi bu zamana kadar kaldığım. (Ayrı bir yazı konusu oluşturur hatta bu hostel)

Mahane Yehuda Çarşısı

Kudüs’e geldiğim günün gecesi hostelin “pub crawl” etkinliğine katıldım. Kalabalık bir grup halinde 3 bar 1 de gece kulübüne gittik. Bizi bu mekanlara kabına sığmayan Ariel götürmüştü. Bu arada barlar da Mahane Yehuda Çarşısı’nda. Daha da açmak gerekirse çarşıdaki dükkanlar geceleri bara dönüşüyor. Hostelde kalan Alman Julia ve adını şu an hatırlamadığım Danimarkalı kız ile orada tanışmıştım. Bir mekanda da barmen Yael ile tanışmıştım, daha önce Bodrum’a gitmiş. Saat başı mekan değiştirme alışkanlığım olmadığı halde çok eğlendim,  sanırım bunda her mekanda bedava bira ve shot içmenin de payı vardı 🙂

Abraham Hostel’in ortak alanında da her akşam bir etkinlik düzenleniyor. Mesela bir akşam Hint müzikleri çalan bir grup sahne almıştı. Kevin ve Amy ile konuşurken karşımızda dini kıyafetini giymiş bir Musevi ile bir Kudüslü Arap bilardo oynuyordu.(Özellikle belirtmemin sebebi, dışarıda sandığımızın aksine insanlar arasında gerginliğin bulunmadığını anlatmaktı, her neyse) O sırada Kudüslü Arap -Fuat’tı sanırım adı- bizimle tanıştı. Türk olduğumu öğrenince bana sarıldı, meğerse kendisi müzisyenmiş ve Türk müziğine hayranmış. Biraz konuştuk. Özellikle Türk Halk Müziği ile ciddi ciddi ilgileniyor.

Şabat’ı Kudüs’te geçirmek de güzel bir histi. Museviler’in çalışmayı bıraktığı ve çoğunlukla ibadet ile geçirdikleri zaman olan Şabat cuma akşamı güneş batarken başlıyor ve cumartesi akşamı güneş batınca sona eriyor. Şehirde çalan sirenler de Şabat’ın başladığını haber veriyor. Şabat tüm ailenin her hafta toplandığı bir akşam yemeği ile başlıyor. Biz de hostelin mutfağında kalabalık bir grup olarak kendi Şabat yemeğimizi hazırladık. Challah ekmeği ve şarap eşliğinde yemeğimizi yedik tüm bu uğraşların sonunda.

Abraham Hostel’in bence en güzel yanı insanları birbiriyle kaynaştıran atmosferi. Mesela çatı katında da bir bar, etrafında da minderler ve bir salıncak vardı. Kudüs’te son akşamımda çatıdaki minderlerden birine uzandım. Hostelde gönüllü olarak çalışan Stella yanıma geldi, zaten tanışıyorduk öncesinden de. Sohbete başladık, 1-2 derken yanımıza insanlar gelmeye başladı. Böylece Yann, Linnea ve Winnie ile de tanışmış oldum. Geceyi de shot halinde arak içerek noktaladık.

Şabat yemeğimizi hazırlıyoruz

 

Challah ekmeği

 

Shabbat Shalom

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir