Berlin Modası

House of Weekend Club

Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla bu kışın modası Berlin’e gitmek. Tabiri caizse ipini koparan Berlin’de bu kış.  Beyaz yaka yeni yıla Berlin’de girmeyi tercih ederken geleceğin beyaz yakalıları olan üniversite gençliği de sömestr tatilinde Berlin’in yolunu tuttu. Artık manzara fotoğrafıyla başlayan paylaşımlar, yerini gitgide değişik fotoğraflara bıraktı. Soykırım Anıtı’nda şen şakrak resimler çekenler mi dersiniz, S-Bahn’ın(banliyö treni) önünde havalı (!) pozlar verenler mi dersiniz. Ne arasanız var.

Erasmus dönemini Berlin’de geçirmiş biri olarak bir iki kelam etmek isterim. Eylül 2015-Şubat 2016 arası Berlin’de yaşadım. Yurtdışında yaşamaya dair tecrübelerimi daha sonra anlatırım. Doğusundan batısına epey noktasında bulundum. Berlin hakkındaki görüşlerimi sıralamak gerekirse:

  1. Berlin, Almanlar için sembolik bir değere sahiptir. Şehirde hem Batı Almanya hem de Doğu Almanya’nın izleri bulunmaktadır.
  2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş’ın izleri her adımınızda karşınıza çıkacak.
  3. Mutlaka gidilmesini tavsiye ettiğim turistik mekanlar; Müzeler Adası, Unter den Linden Caddesi, Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, East Side Gallery.
  4. Checkpoint Charlie’de temsili Amerikan askerleriyle parasını verip fotoğraf çektirebilirsiniz, Soğuk Savaş döneminde kalma ülke damgalarını parasını verip pasaportunuza bastırabilirsiniz, Berlin Duvarı’nın taşlarını etraftaki dükkanlardan satın alabilirsiniz, Berlin Duvarı’yla alakalı kartpostal, anahtarlık, magnet ne bulursanız alabilirsiniz. Kısacası Berlin Duvarı’nın her bir santimetrekaresi paraya çevriliyor Berlin’de.
  5. Berlin’in döneri denen bir şey yok kanaatimce. Almanya’da etler bir yerden büfe ve restoranlara ulaştırılıyor, tercihinize göre acı, otlu yoğurtlu ve/veya sarımsaklı sosa bulanıp size servis ediliyor. Tadı da fiyatı da her yerde aynı. Türk yemeği olduğu söyleniyor, ama her nedense Türkiye’de bulunmuyor. Berlin döneri aşıkları, bu dönerle bambaşka bir ilişki halinde.
  6. Ama Mustafas Gemüse Kebap sahiden orijinal ve güzeldir. U6/U7 Mehringdamm durağında, kuyrukta beklemeyi göze alın benden demesi. Ayrıca U1 Schlesisches Tor durağındaki Burgermeister’e mutlaka uğrayın. Küçücük büfeden nefis hamburgerler çıkıyor. Sırada beklemeye değer, ama içecek satılmıyor. Hamburgeriniz hazırlanırken karşıdaki bakkaldan biranızı alıp gelebilirsiniz. U1/U8 Kottbusser Tor durağında da kapalı mekanda bir şubesi var.
  7. Gece hayatına gelirsek; Berghain’a girebilene aşk olsun. Kaç yıldır Berlin’de yaşayan arkadaşlarımla konuştuğumda defalarca içeri girmeyi denediklerini ve her seferinde geri çevrildiklerini öğrendim. http://getintoberghain.com/ ‘u ziyaret ederek içeri girebilmek adına birkaç fikir edinebilirsiniz. Benim gittiğim kulüpler öğrencilerin gittiği veya daha az ünlü olan kulüplerdi, ama Weekend Club’ın manzarasını tek geçerim.
  8. Schönefeld Havalimanı’na gelmediğiniz sürece A-B-C metro biletine ihtiyacınız yok. A-B metro bileti yeterli. Biletinizi peronlardaki kutulardan aktif hale getirin ve süresi dolana kadar kullanın. Aksi halde kontrol gerçekleşirse 60€ ceza ödemek durumunda kalırsınız.
  9. Sıcak havalarda Berlin’in tadı daha güzel çıkarılır. İyi yolculuklar!

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir